Çokomel Çocuk

Çocuk 7 yaşına kadar anneci sonra babacı oluyor

Çocuklar, ihtiyaçları daha çok anneleri tarafından karşılandığı için 7 yaşına kadar anneye bağımlı oluyor.

Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz; anne-babasıyla sağlıklı ilişkileri olan, özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmenin yollarını anlattı... Bir çocuğun anneye bağımlılığı nereye kadar normaldir? Bebek dünyaya geldiğinde, annesinin kalp ritminden ses tonuna kadar her şeyi tanıyarak dünyaya gelir. Hiç tanımadığı bir yerde tanıdığı şeye sığınması kadar normal bir şey yoktur. Başlarda temel gereksinimlerin karşılanmasından dolayı, tamamen bağımlı bir ilişki yaşanır. Zamanla ve aşamalı olarak o bağ koparılmaya başlanmalıdır. Özellikle yemek yeme, çorabını çıkarma ve tuvalet alışkanlığı gibi becerileri, yaşı geldiğinde kazandırmak gerekir. Sadece temel gereksinimlerde değil; sosyal ve duygusal olarak da bu kopuş aşamalı olarak sağlanmalıdır. Anne-baba olmadan odada 5-10 dakika oynamak, farklı bir yerde kalmak ve okula başlamak ilk aşamalardır. Eğer çocuk 4 yaşına geldiği halde halen yemeğini kendi yemiyor, tuvaletini söylemiyor, her yere annesiyle beraber gitmek istiyor ve yalnız yatamıyorsa; bu bağımlılık sorunu olduğuna işaret eder. BABANIN İMAJI GÜVEN VERMELİ Babanın çocuğun güven gelişimindeki rolü nedir?
Babalar, bu konuda biraz daha geride kalıyor. Çocuk 6-7 yaşına kadar anneci, 7 yaşından sonra daha babacı oluyor. Daha çok yaşamının ilk yıllarında annenin onun ihtiyaçlarını karşılaması, babaya olan ihtiyacını azaltıyor. Ancak yapılan araştırmalar; çocuğun özgüveninin yerinde olmasında babanın da büyük yeri olduğunu gösteriyor. Baba; çocuğun gözünde aileyi koruyan, zor işleri başaran, güçlü bir imaj çizerse çocuk kendisini güvende hisseder. SARILMAK EN GÜZEL REÇETEDİR *Çocuğa güvende olduğu hissi nasıl verilmeli?
*Ona sıcak bir şekilde sarılın. Bunu, günde en az 10 defa yapın.
*Onu öpün ve gıdıklayın. Bu, ona çok iyi gelecektir.
*Arada bir onunla yatın. Sarılarak yatmak, en güzel reçetedir.
*Sürekli yanında olun ama ona hissettirmeden yalnız kalma saatleri de belirleyin. YALNIZ OYNASIN *2 yaşından itibaren, birkaç dakika odasında yalnız oynamasına izin verin. Bu süreyi zamanla 5-10 dakikaya çıkarın. Bu sırada mutfakta yüksek sesle şarkı söyleyin ve mırıldanın. Sürekli onu kontrol ederek kaygılandırmayın.
*Uyumadan önce saçını okşayın, ninniler söyleyin ya da masal okuyun.
Ona her gün "Seni seviyorum" deyin. ONU KORUDUĞUNUZU HİSSETİRİN *Babalar evde nasıl davranmalı?
*Bebeğin eve gelişinden itibaren bakım ve temel gereksinimlerinin karşılanmasında babalar da görev almalı.
*Baba çocuğuyla oynamalı.
*Evde güç gerektiren işlerde daha aktif olmalı. n Onu koruduğunu hissettirmeli.
*Her gün en az 10 dakika, beraber vakit geçirmeye çalışmalı.
*Baba, eşine olan sevgisini çocuğun yanında da hissettirmeli. Bu, çocuğun iyi hissetmesini sağlar. BU HATALARI YAPMAYIN! *Anne babaların hangi hataları çocukları güvensizliğe düşürür?
*Çocuğu sürekli kontrol etmek
*Hareketlerine aşırı müdahale etmek
*Onun yerine birçok şeyi yapmak
*Öcü, kötü insanlar, polis amca gibi laflarla onu korkutmak
*"Bak öyle yaparsan şöyle olur" gibi sürekli nasihat vermek
*Çocuğun yanında arkadaş, komşu hatta eş hakkında güven sarsıcı konuşmalar yapmak
*Yapabileceği şeyleri, ona yaptırmamak
*Köpekten veya yükseklikten korkma gibi fobileri çocuğa yansıtmak Sabah

4 Şubat 2018 Pazar 14:25

http://www.cokomelcocuk.com/haber/cocuk-7-yasina-kadar-anneci-sonra-babaci-oluyor-2199.html